Neulo pipot, käsineet, sukat Ann-Mari Nilsson

Käytännöllinen ja ajaton neulekirja, jonka 53 mallista jokainen löytää juuri ne mieluisimmat sukat, pipot, käsineet, ranteenlämmittimet ja säärystimet.
Selkeät, kuvitetut neuleohjeet on lajiteltu vaikeusasteen mukaan helpoista perusohjeista vaativampiin kuvio- ja kirjoneuleisiin. Kaikista malleista esitellään myös useampia väriehdotuksia. 
Kirja opastaa tekemään erilaiset neulepinnat, kuvioinnit, kavennukset, peukalot ja kantapäät, niin että niitä voi helposti yhdistellä ja soveltaa myös omiin, uniikkeihin neuletöihin.
Kirjassa on myös tekstiilitaiteilija Kerstin Paradis Gustafssonin selvitys villan fantastisista käyttö-ominaisuuksista sekä villavaatteiden oikeasta hoidosta.

Kirjan tiedot

Ilmestymisaika: 9/2011
Sivumäärä: n. 100 s.
Koko: 180 x 180 mm
Sidosasu: nidottu, nelivärinen
Kirjastoluokka: 65
ISBN: 9789524925501
Sähkökirjan ISBN (epub): 9789523751453

Muuta: Suomennos Heli Roiha

Kirjan laji

Lisää harrastekirjoja

Varpaista varteen - Neulo 2 sukkaa kerrallaMelissa Morgan-Oakes

Sukkapari syntyy näppärästi pyöröpuikoilla

Pihan perinnekasvitUlla Salo – Pertti Salo

Ihastu perinnekasvien maailmaan! – Nostalgisia kasveja iloksi, hyödyksi ja huviksi.

Hehkuvat sipulikukat Tommy Tønsberg – Kenneth Ingebretsen

Sipulikukat tuovat upeaa väriloistoa puutarhaan. 250 lajiketta kasvatusohjeineen.

Hyönteishotelli Melanie von Orlow

Jos haluat varmistaa, että tärkeät hyönteiset asettuvat pihapiiriisi, rakenna niille viihtyisä asumus.

Rengasrikkoja SaharassaMatti Rämö

Polkupyörällä Pakilasta Pohjois-Afrikkaan