Kirja on länsimaisen konsertti- ja musiikkiperinteen todellinen pikkujättiläinen. Se sisältää pienen musiikkisanaston ja rautaisannoksen musiikin historiaa. Kirjassa on luettelo keskeisimmistä säveltäjistä sekä orkesterin soittimista. Mukana ovat myös nuottimerkinnät sekä musiikin eri tyylikaudet, kehitys ja säveltäjät aikajanassa, joka osoittaa niiden sijoittumisen yleiseen historiaan.
Ilmestymisaika: | 2/2009 |
Sivumäärä: | 128 s. |
Koko: | 9789524922487 |
Sidosasu: | nidottu |
Kirjastoluokka: | 78 |
ISBN: | 9789524922487 |
Muuta: Kansi Kalevi Nurmela
Fanit ja kriitikot ovat yhtä mieltä siitä, että vuodet 1973–1980, kun Bon Scott oli yhtyeen riveissä, olivat AC/DC:n kulta-aikaa. Harvinaisin otoksin kuvitettu kirja dokumentoi koko tuon hurjan aikakauden.
Saksalaisyhtye Rammsteinin kosketinsoittajan Christian ”Flake” Lorenzin kirja on hilpeintä mutta myös älykkäintä tekstiä, mitä rokkimaailmasta on aikoihin julkaistu.
Avoin ja kaunistelematon omaelämäkerta kansainvälisesti arvostetun kitaristi-säveltäjä TimoTolkin elämästä ja urasta.
Dire Straits -yhtyeen basisti ja alkuperäisjäsen John Illsley on tallentanut bändin 15-vuotisen taipaleen värikkäät vaiheet kirjaksi, joka kertoo mitä kaikkea kätkeytyi menestyksen ja myyntilukujen taakse.
Tommi Läntinen kertoo kirjassa taiteilijan urastaan, musiikistaan ja elämästään rocktähtenä, isänä, poikana ja ystävänä.