Kulmakauppa Cockleberry Bayssa Nicola May

Joskus tulevaisuuden avaimet ojennetaan käteen – kirjaimellisesti. Viihdyttävä romaani siitä, miten päättäväisyys ja haasteisiin heittäytyminen voi kääntää koko elämän uuteen suuntaan.

Lastenkodeissa ja sijaisperheissä varttunut Rosa Larkin saa yllättäen tietää perineensä Cockleberry Bay -nimisessä pikkukylässä sijaitsevan pienen kaupan. Kuka on voinut haluta antaa tuollaisen lahjan 25-vuotiaalle pätkätöissä ajelehtivalle lontoolaistytölle, jolla ei oman tietämänsä mukaan ole sukulaisia?
Rosa lähtee uskollisen mäyräkoiransa kanssa ottamaan hoitoonsa vuosia tyhjillään seisoneen kulmakaupan. Uuden elämän aloittaminen on täynnä haasteita, eivätkä kaikki kyläläiset suhtaudu suopeasti uuteen tulokkaaseen, mutta Rosa on päättänyt onnistua. Pian hän saa huomata, että vanha kauppa kätkee sisäänsä salaisuuksia – myös hänestä itsestään.
May annostelee taitavasti yllätyksiä, värikkäitä henkilöhahmoja, draamaa ja romantiikkaa tarinaksi, jonka jatkoa jää odottamaan.

Kirjan tiedot

Ilmestymisaika: 8/2022, viikolla 34
Sivumäärä: n. 320 s.
Koko: 151 x 225 mm
Sidosasu: Sidottu, suojapaperi
Kirjastoluokka: 84.2
Pokkarin kirjastol.: T84.2
Kovakantisen ISBN: 9789523754980
Pokkarin ISBN: 9789523758995
Sähkökirjan ISBN (epub): 9789523754997
Äänikirjan ISBN: 9789523755000

Muuta: Suomennos Mila Lahdenpohja, Kansi Taittopalvelu Yliveto Oy

Kirjan laji

Lisää romaaneita

Näkemiin taivaassaPierre Lemaitre

Ranskan arvostetuimmalla kirjallisuuspalkinnolla, Prix Goncourtilla vuonna 2013 palkittu teos on unohtumaton kuvaus sodan raakuudesta, ihmisluonnosta, toveruudesta ja perhesiteiden voimasta.

ReunallaTapani Heinonen

Romaani vihasta, rakkaudesta ja oikeudesta omaan minuuteen

Finnskogen, kiven kiiltoBritt Karin Larsen

Linan, Tanelin ja muiden metsäsuomalaisten tarina jatkuu Finnskogen-sarjan kolmannessa osassa Kiven kiilto. Norjan ja Ruotsin rajametsissä eletään ankaraa nälkävuotta.

Kun maailma järkkyiAyn Rand

Kun maailma järkkyi on yksi maailmankirjallisuuden luetuimmista ja laajimmista romaaneista. Kun amerikkalaisilta vuonna 1991 kysyttiin, mikä kirja on eniten vaikuttanut heidän elämäänsä, se nousi toiselle sijalle heti Raamatun jälkeen.

Jane Austenin taloNatalie Jenner

Toiveromaani kaikille Jane Austen -faneille. Taustalla elää englantilainen pikkukylä kuin BBC:n sarjoissa konsanaan.