Kirja: Olin Anders Breivikin asianajaja (Geir Lippestad)

Kirja on loppuunmyyty.

Olin Anders Breivikin asianajaja Geir Lippestad

Voiko pahaa puolustaa? Asianajaja Geir Lippestad kertoo ajatuksia herättävässä kirjassaan, mitä ovat ne asiat, joiden takana omantunnontarkka lakimies voi seistä joutuessaan puolustamaan kylmäveristä massamurhaajaa.

Heinäkuussa 2011 Geir Lippestadin puhelin soi kello kuusi aamulla. Soittaja on poliisi, joka kertoo, että edellisenä päivänä pidätetty Anders Breivik haluaa Lippestadin asianajajakseen, eikä suostu puhumaan, ennen kuin tämä on paikalla. Lippestadin ensimmäinen ajatus on: Ei ikinä!

Breivikiä syytetään 69 teinin surmaamisesta Utøyan saarella ja kahdeksan ihmisen murhaamisesta Oslon keskustassa. Rikos on karmeudessaan käsittämätön.

Päätös puolustaa Norjan vihatuinta miestä ei ole helppo. Lippestad joutuu muistuttamaan itseään siitä, että oikeusvaltiossa pahimpiinkin tekoihin syyllistyneellä on ihmisoikeudet.

Lippestad kirjoittaa paineesta, unettomista öistä, saamastaan vihapostista ja tappouhkauksista. Teoillaan ylpeilevää Breivikiä on raskasta kuunnella. Tämän poliittisista näkemyksistä Lippestad kieltäytyy jyrkästi keskustelemasta.

77 ihmistä suunnitelmallisesti ja poikkeuksellisen julmasti tappanut äärioikeistolainen terroristi sai lopulta teoistaan 21 vuoden vankilatuomion. Ennen kaikkea hän sai avoimen ja oikeudenmukaisen oikeudenkäynnin.

Kirjan tiedot

Ilmestymisaika: 4/2014
Sivumäärä: n. 200 s.
Kirjastoluokka: 99.1

Muuta: suomennos Kaija Anttonen , kansi Taittopalvelu Yliveto oy

Kirjan laji

Lisää elämänkertoja ja muistelmia

Elämäni juoksuSean Ricks

Tunnetun tv-persoonan elämän käännekohdat

Åke ja minäPirkko Vekkeli ja Ismo Loivamaa

Åke Lindmanin elämä ja ura perheen, ystävien ja työtovereiden kertomana.

Auschwitzin apteekkariPatricia Posner

Mengelen ystävästä ja työtoverista Victor Capesiuksesta kertova teos on tärkeä luku holokaustia ja sen toteuttajia käsittelevää dokumentaatiota.

Vaimoja ja rakastajattariaLeena Kurki

Kirja poikkeuksellisista vaikuttajanaisista, jotka ovat osoittaneet todeksi sanonnan ”kaiken takana on nainen”.

Kolmen rintaman miesHeikki Tiilikainen

Suomalaisen SS-miehen päiväkirjat ja kirjeet kertovat elämästä vaihtuvilla sotanäyttämöillä.